CEV – Verva Warszawa nadal w grze

cev

Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (w skrócie CEV) to międzynarodowa organizacja. Jak sama nazwa wskazuje, jest to organizacja, która swoje działania skupia dookoła piłki siatkowej. W szczególności, jeżeli chodzi o to, co dzieje się na europejskich boiskach. To ona, zaraz po piłce nożne, na równi z piłką ręczna, budzi żywe emocje wśród kibiców. Może niewielu kibiców zdaje sobie z istnienia takiej organizacji, ale tak faktycznie jest.

CEV Liga Mistrzów

CEV Liga Mistrzów obejmuje międzynarodowe kluby siatkarskie, jakie działają na terenie Europy. Warto wspomnieć, że ta sekcja odnosi się do mężczyzn. Nie lada ciekawostką jest to, że do CEV Volleyball Champions League – Men swoją cegiełkę dołożyli polscy działacze! Tak, o tym fakcie nie pamięta wiele osób, a wymaga on odpowiedniego upamiętnienia. Jednak w tamtych czasach nie funkcjonowała jeszcze oficjalnie ta nazwa.

To kilka najważniejszych faktów historycznych. Czas powrócić na polskie „podwórko”, gdzie gra m.in. Verva Warszawa Orlen Paliwa, czyli polski klub siatkarski. Na jego czele stoi aktualnie Andrzej Wrona, który zajmuje pozycję kapitana.

Verva Warszawa nie odpuszcza

CEV CUP budzi żywe emocje i na pewno nie brakuje osób, które z wielką energią obserwują to, co dzieje się na międzynarodowych rozgrywkach. Jednak jak to mówią „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Warto więc spojrzeć na polskie kluby siatkarskie, gdzie dzieje się również wiele ciekawych rzeczy.

Jednym z takich zespołów jest wyżej wspomniana Verva Warszawa, która ma swoje początki jeszcze w 1954 roku. Na początku znany był jako Klub Uczelniany AZS Politechnika Warszawska. Potem było jeszcze wiele innych nazw. Od 2021 roku zespół znany jest bardziej jako Projekt Warszawa. Jaki jest bilans dla tego zespołu po wielu sezonach?

Przyznać trzeba, że dawna Verva Warszawa, aktualnie Projekt Warszawa, może pochwalić się wieloma wzlotami, jak również upadkami. Na przełomie lat 1988/1989 grali „jedynie” w III lidze. Chociaż, należałoby wspomnieć, że jak na tamte czasy, nie było tak źle. Od tego czasu, zespół pnie się w górę. Aż do roku sezony 2002/2003, kiedy to w 1 lidze serii B udało im się zająć pierwsze miejsce. Podium, które pozwoliło im awansować do Polskiej Ligii Siatkówki.

Kilka kolejnych sezonów i z Polskiej Ligii Siatkówki można było przenieść się do Plus Ligii. Tam działo i nadal dzieje się dużo. Jeżeli chodzi o największe sukcesy, to w sezonie 2018/2019 było to drugie miejsce ze srebrnym medalem w Lidze. Dwa lata później udało im się zająć trzecie miejsce i pozyskać brąz. I na tym skończyłyby się wyróżnienia dla tego polskiego zespołu. Jak będzie dalej? Odpowiedź na to pytanie, każdy będzie mógł obserwować na bieżąco. Projekt Warszawa jest bardzo aktywny i zachwyca wszystkich fanów polskiej piłki siatkowej każdym kolejnym meczem.